FoPu – affärs- och produktutveckling

Isola har som ständig målsättning att utveckla tidsenliga produkter och lösningar för byggindustrin. Det kan handla om vidareutveckling av befintliga produkter, men även om nytänkande och innovativa lösningar anpassade efter ändringar i byggstilen.

FoPu-avdelningens huvuduppdrag är att renodla utvecklingen av nya produkter och affärsområden inom hela Isola-koncernen.

Stor fackmannamässig kompetens inom olika områden är viktigt för gruppen som idag består av byggnadsingenjörer, kemiingenjörer och laboranter. Ett tätt samarbete med produktchefer och de olika produktionsenheterna är också nödvändigt för en målinriktad utveckling.
Avdelningen ansvarar även för hantering av eventuella kundklagomål och kundtjänstsvar i samband med tekniska frågor om våra produkter och system.
Avdelningen har 6 anställda och leds idag av Jørgen Young.

Anställda på FoPu

Person-joergen_young

Jørgen Young

Avdelningschef / avd.ingenjör
Person-torild_van_risen

Torhild Van Riesen

Laborant

Person-morten_schelver

Morten Schelver

Kemiingenjör
Person-Thomas-Gjessing

Thomas Gjessing

Byggteknisk rådgivare

Daniel Urvalek

Projektledare, Civ. Ing. bygg

Patrik Träff

Civ. Ing. kemi